czarna
ADMINISTRATOR
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 3918
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 14 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Świętokrzyskie
|
Wysłany: Nie 0:03, 10 Maj 2009 Temat postu: Niebezpieczne środki przeciwpchelne? |
|
|
Przed chwilą dostałam link do takiego filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=w_uqBjvy7YI
Filmik obejrzałam na szybko, ale o ile dobrze wyłapałam, jako winowajcę zgonów zwierząt po zabiegach odpchlenia podano pyretrynę oraz ogólnie pyretroidy (z tej samej grupy związków wywodzi się chyba również permetryna, która jest syntetycznym pyretroidem). No i zgłupiałam, bo wiem, że permetryna jest powszechnie stosowanym środkiem owadobójczym, sprawdziłam też więc pyretrynę i ogólnie pyretroidy. Na początek zaznaczę, że pyretrynę znalazłam w jednym preparacie przeciwpchelnym dostępnym na polskim rynku, a mianowicie w Sabunolu w spray'u. O ile mi wiadomo Sabunol jest preparatem powszechnie znanym i dostępnym w specjalistycznych sklepach zoologicznych.
Oto co znalazłam o pyretroidach:
"(...) Pyretroidy są wysoce selektywne, relatywnie bezpieczne dla ptaków i ssaków, natomiast bardzo toksyczne dla owadów a także ryb (Bradbury i Coats 1989). Syntetyczne pyretroidy działają na centralny i obwodowy układ nerwowy poprzez blokowanie kanałów przewodnictwa jonowego w błonach neuronów, a właściwie receptorów nikotynoacetylocholinowych. Insektycydy pyretroidowe (typ II) powodują depolaryzację błony neuronu i modyfikują kinetykę działania kanału sodowego (Eells i wsp.1993, Saleh 1993). Charakterystycznymi skutkami tego działania było przedłużenie czasu otwarcia kanału sodowego i nasilenie przepływu jonu sodowego. Pyretroidy posiadające grupę cyjanową w pozycji a, pozostawiają zmodyfikowany kanał ciągle otwarty, powodują depolaryzację błony neuronu i blokują potencjał czynnościowy. Pyretroidy, które nie mają grupy a - cyjanowej, pozostawiają kanał sodowy otwarty jedynie przez krótki czas, natomiast powodują hiperpolaryzację (Lund i Narashi 1983, Lund 1984, Forshaw i Ray 1986). Istnieją sugestie, że w oddziaływaniu na kanał sodowy może odgrywać ich wpływ na lipidy błony neuronu (Chinn 1982).
Obserwowane w zatruciach pyretroidami stany drgawkowe wyraźnie wskazują na zaburzenia w neuroprzekaźnictwie. Pyretroidy podnoszą uwalnianie noradrenaliny, dopaminy (Staatz i wsp. 1982, Brooks i Clark 1987, de Boer i wsp. 1988). Proces ten jest zależny od wewnątrzkomórkowego stężenia jonów wapnia. Głównym miejscem toksycznego działania tych insektycydów, oprócz kanałów sodowych jest receptor GABA A (Ramadan i wsp 1988, Eschelman i Murray 1991).
Czynnościowymi objawami zatrucia pyretroidami są: wzmożona aktywność i wrażliwość na bodźce zewnętrzne oraz drgawki związane z zaburzeniem przewodnictwa impulsów nerwowych. (Lawrence i wsp.1982, Staatz i wsp. 1982).
Pyretroidy negatywnie wpływają na aktywność enzymów i hormonów, stężenie jonów i osmoregulację. Powoduje również zmiany aktywności aminotransferazy alaninowej, asparaginowej i tyrozonowej w wątrobie karpia (Przybylska-Wojtyszyn i wsp. 1992 a i b). (...)"
dr inż. Marcin Sitarek
pracownik Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z o. w Bratoszewicach - Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
Pestycydy w środowisku naturalnym
Podstawowe wiadomości o pestycydach (fragment pracy doktorskiej)
Nie bardzo rozumiem więc w czym rzecz... może jutro obejrzę film raz jeszcze A póki co myślę, że to film ku przestrodze, by nie testować na swoich zwierzętach nie sprawdzonych, nowych produktów.
Biedne zwierzaczki
Post został pochwalony 0 razy
|
|