Forum BIAŁY OWCZAREK  Strona Główna BIAŁY OWCZAREK
Forum Białego Owczarka Szwajcarskiego. Zapraszamy!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

który tekst jest prawdziwy?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BIAŁY OWCZAREK Strona Główna -> Napiszmy swoją opinię o ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
michalina&Valar




Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 1093
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pruszków/Warszawa

PostWysłany: Wto 15:13, 24 Sty 2012    Temat postu: który tekst jest prawdziwy?

Dotyczy psiej mowy, zachowania związanego z wydawanymi dźwiękami przez psy. I tak zastanawia mnie jak różne interpretacje można odnaleźć w różnych źródłach. Oto przykłady:

"(...)
Dźwięki
Psy znają i potrafią wydawać najróżniejsze dźwięki: umieją szczekać, wyć, warczeć czy piszczeć. Szczekają przede wszystkim wtedy, gdy chcą ostrzec (a zatem zaalarmować resztę stada), ale także z radości, kiedy właściciel wraca do domu, kiedy pies zaprasza do zabawy, kiedy pies poluje lub kiedy jest na tropie. Wycie z kolei w warunkach naturalnych służy do oznaczania swego terytorium, odstraszenia innych stad od jego naruszania oraz do zbierania się stada w jednym miejscu (dlatego psy domowe, które muszą długo pozostawać same, często wyją, dając wyraz swej samotności i wzywając swego właściciela, tak jak w naturze wzywałyby innych członków stada). Piski i skomlenia są wydawane przez szczenięta - a później i dorosłe psy - jako jednoznaczny sygnał dyskomfortu lub bólu, a czasami także - zniecierpliwienia. Warczenie jest zachowaniem grożącym, częściej jednak związanym z poczuciem niepewności i lęku niż z poczuciem siły i dominacji. Pies pewny swej przewagi nie warczy. (...)"

(źródło: [link widoczny dla zalogowanych])

Drugi tekst:

"(...)
Szczekanie
Pies szczeka i nie robi tego z nudów, ale po to, by coś zakomunikować, problem w tym, że my często tę psią mowę ignorujemy, zamiast się w nią wsłuchać. Przecież każdy z nas umie odróżnić skowyt od skomlenia, ujadanie od warczenia. Więc po kolei, co oznacza każdy z tych psich dźwięków?

Kiedy nasz pies wydaje z siebie nagłą i krótką serię 3-4 szczeknięć - to jest to sygnał zainteresowania, nie alarmu i można je tłumaczyć: "Hej, pobratymcy, wzywam was, zaraz stanie się coś ciekawego!" Jednak kiedy nagłe szczekanie trwa długo, wówczas jest to już szczekanie alarmowe i pies tym sposobem oznajmia: "Intruz! Do mnie bracia!".
W dwóch powyższych "monologach" nie ma jeszcze nic niepokojącego psa, jednak uwaga, bo gdy tylko szczekanie zaczyna się przeciągać i schodzi na coraz niższe tony, to pies już nie tylko alarmuje, ale ostrzega zaniepokojony przed zbliżającym się zagrożeniem i jest gotowy do obrony!
Innym rodzajem szczekania może być seria pojedynczych i oddzielonych przerwami szczeknięć. To typowe wołanie samotnika oddzielonego od stada, który czuje się opuszczony i porzucony.
Pozostałe rodzaje szczekania można już interpretować jako: sygnały powitalne względem znajomych ludzi lub psów (1-2 krótkie wysoko-tonowe szczeknięcia), sygnały rozdrażnienia (gdy pies np. jest wybudzony ze snu lub pociągnięty za sierść i szczeknie głośno, ostro), sygnały zdziwienia i zaskoczenia, a czasami jako zwyczajne ponaglenie właściciela do jakiegoś oczekiwanego zachowania np. wyjścia na spacer, wpuszczenia do łózka, pokoju, podania miski, ale także jako objawy dobrej zabawy, np. gdy pies przypadając przednimi łapami do podłoża i zadzierając tyłek (gest zaproszenia do zabawy, choć u suk w cieczce może to być jeden z sygnałów 'wstępnej gry miłosnej') szczeka tak przeciągle, jakby się jąkał (ha-a-a-a-a-u) albo w trakcie zabawy -zwłaszcza u moich młodych suk to obserwuję -psy głośno szczekają, hałasują i są to takie wznoszące się dźwięki, będące zawołaniem "Ale fajnie! No dobra lecimy się bawić dalej!".

Stanley Coren wzmiankuje, że przy szczekaniu warto pamiętać o dwóch rzeczach:
1. Niska tonacja oznacza dominację lub agresję, zaś wysoka lęk lub niepewność.
2. Im szybsze szczekanie, tym wyższy poziom podniecenia.

Warczenie
Znane każdemu właścicielowi psa, ale już nie każdy wie, że warczenie zawsze jest sygnałem o podłożu agresywnym, informującym o gotowości naszego psa do podjęcia walki.

I tak: ciche w niskiej tonacji i pochodzi jakby z wewnątrz klatki piersiowej psa, oznacza ono tyle, co 'Odejdź! Strzeż się!'. Tak warczy z reguły dominujący i poirytowany pies.
Zaś gdy samo warczenie przechodzi w warczenie połączone ze szczekaniem ('wrrrr-au-au-wrrr') to prawdopodobnie mamy do czynienia z mało dominującym psem, który w ten sposób okazuje nam irytację i liczy na wsparcie ze strony stada. Takie dźwięki możemy tłumaczyć: 'Jestem niespokojny i w razie potrzeby podejmę walkę! Pobratymcy pomożecie mi!'.

Podobnie swój niepokój sygnalizują słabe psy, ale warcząc sygnalizują, że mimo słabości i niepewności są w stanie zaatakować. Podobnie jest z sygnałami podszytej lękiem agresji, które wysyła bardzo niepewny siebie pies, a które przyjmują formę falującego warczenia, wznoszącego się i opadającego. Pies mówi wówczas: 'Jeżeli podejdziesz bliżej to będę walczył, ale możliwe jest też to, ze ucieknę!'. (...) "

[link widoczny dla zalogowanych]


Twisted Evil to w końcu pies pewny siebie warczy czy nie warczy?
Oba teksty sugerują co innego. Macie jakieś własne przemyślenia lub obserwacje na ten temat ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
awredna




Dołączył: 23 Kwi 2013
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Białystok/ Gdańsk

PostWysłany: Wto 13:53, 12 Lis 2013    Temat postu:

Ja skłaniałabym się raczej ku drugiemu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BIAŁY OWCZAREK Strona Główna -> Napiszmy swoją opinię o ... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin